Bmedia - ładowanieBmedia - ładowanie

📌 WOO Toronto Global Congress – przygotowania do „nowego złotego wieku OOH”

📌WOO Toronto Global Congress – przygotowania do „nowego złotego wieku OOH”


📌WOO Toronto Global Congress  – przygotowania do „nowego złotego wieku OOH”

Niecałe dwa tygodnie temu Światowa Organizacja Out-of-Home (WOO  -The World Out-of-Home Organization) zorganizowała kongres w Toronto. Co w tym nadzwyczajnego? – zapyta niejeden. Otóż po ponad dwóch latach „komunikacji online”, ta sesja odbyła się stacjonarnie (po raz pierwszy od spotkania face-to-face w Dubaju w 2019 roku) i poruszała istotne kwestie, szczególnie w zakresie zmian dotyczących funkcjonowania tej branży.

Nadrzędnym celem tego międzynarodowego spotkania były radość i ulga, że branża OOH po trzech pandemicznych latach spowolnienia może zacząć oddychać „pełną piersią”. O tym, że pandemia Covid-19 mocno dała się we znaki branży OOH wie chyba każdy. Zamknięci w domach konsumenci mieli bardzo ograniczony dostęp do świata zewnętrznego (lub nie mieli go wcale), w tym do reklamy outdoor. Jednak, zgodnie z powiedzeniem, „co nas nie zabije, to nas wzmocni”, reklama zewnętrzna nie tylko się podniosła, ale też mocno odbiła i wystrzeliła w górę. Dlatego też prelegentom i uczestnikom (a było to 400 reprezentantów z całego świata) towarzyszyły ogromne emocje, bo w końcu mogli się spotkać osobiście, podzielić wiedzą i doświadczeniem.

World Out of Home Organization (WOO) to globalne stowarzyszenie Out of Home na rzecz promocji i doskonalenia branży OOH. Co więcej, jako jedyne na świecie zrzeszenie działa w imieniu swoich członków. Zarządzane jest przez największe firmy międzynarodowe, w tym JCDecaux, Clear Channel, Ströer, Pikasso, blowUP media, OUTFRONT Media z USA, oOh!Media z Australii i Selvel One z Indii, a także stowarzyszenia OOH, OAAA z USA i Alooh z Ameryki Łacińskiej.

Na kongresie szczególną uwagę poświęcono znalezieniu/wypracowaniu właściwej równowagi pomiędzy klasycznym (tradycyjnym) OOH (Out-of-Home), a rozwijającym się cyfrowym OOH, tj. DOOH (Digital Out-of-Home). Choć klasyczny OOH stanowi 63% przychodów na całym świecie, cyfrowy OOH podbija świat w bardzo szybkim tempie. Prezes World Out of Home Organization, Tom Goddard,  w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie DOOH, stwierdził, że „Cyfrowość to obszar, w którym OOH nadal osiąga dobre wyniki i jest przedmiotem miliardowych inwestycji. Ale nie powinniśmy zapominać o drugim kluczowym wątku Out of Home – klasycznym”. Zdaniem dyrektora generalnego Lamar Advertising, największej firmy OOH na świecie pod względem wartości (13 miliardów dolarów), wypracowanie takiej równowagi stworzyłoby kolejny „Złoty wiek OOH”.

Wśród szczegółowo omawianych kwestii znalazły się:

  • programmmatic, czyli czego klienci oczekują od OOH,
  • zmieniający się krajobraz makro-medialny, w którym coraz bardziej rządzi e-commerce,
  • coraz bardziej krytyczne tematy zrównoważonego rozwoju,
  • różnorodność i sposób, w jaki cyfrowe OOH z d wzmacniają media społecznościowe w czasie rzeczywistym.

Ponadto przedstawiono założenia obrazu makroekonomicznego oraz dyskutowano o tym, czego media planerzy Domów Mediowych naprawdę oczekują od OOH. Przeanalizowano również zmiany sejsmiczne w świecie mediów po Covid-19. W kontekście rozwoju branży omówiono nowy zestaw wytycznych dotyczących najlepszych praktyk dla branży, tj. znaczenia wartości pomiaru odbiorców DOOH, jako długo wyczekiwanego i niezbędnego szablonu dla nowego świata zdominowanego przez technologię cyfrową.

Kolejny kongres WOO 2023 zaplanowano na 7-9 czerwca w Lizbonie, na który już się „zapisywali ustnie” uczestnicy spotkania w Toronto. Warto wziąć udział w takim wydarzeniu, zwłaszcza, że stowarzyszenie działa na rzecz promowania i ulepszania branży, pomaga członkom w kwestiach prawnych w ich własnych krajach, doradza w sprawach branżowych oraz lobbuje na rzecz reklamy Out of Home z władzami rządowymi i lokalnymi, organizacjami międzynarodowymi, środowiskami opiniotwórczymi i innymi elementami mediów komunikacyjnych, jak czytamy na stronie https://www.worldooh.org/. Warto dodać, że członkostwo jest otwarte dla wszystkich firm działających w sektorze OOH.

Joanna Pełech-Mikulska

Charyzmatyczna manager działu kreatywno-klienckiego agencji BE Media. Absolwentka ekonomii, politologii oraz zarządzania. Autorka wielu publikacji z zakresu reklamy, marketingu oraz perswazji w komunikacji. Od zawsze związana z marketingiem, a przede wszystkim z kreatywną reklamą zewnętrzną. Pierwsze kroki zawodowe stawiała w działach marketingu w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbywała 2 letni staż absolwencki. Po powrocie do Polski pracowała w polskim oddziale amerykańskiej firmy technologicznej, gdzie odpowiedzialna była za bieżące kontakty firmy z polskimi mediami i kluczowymi partnerami handlowymi. Autorka tekstów oraz podróżniczka z zamiłowaniem do śpiewu, która hołduje zasadzie, że do sukcesu nie ma drogi na skróty.