Bmedia - ładowanieBmedia - ładowanie

Strategia kreatywna w reklamie – wszystko zaczyna się od pomysłu

Strategia kreatywna w reklamie – wszystko zaczyna się od pomysłu


Strategia kreatywna w reklamie – wszystko zaczyna się od pomysłu

Każda dobra i skuteczna reklama zapada w pamięci odbiorców na lata. Wprowadza nowe hasła do języka potocznego czy ogólnorozpoznawalne motywy-maskotki. Przyczynia się do rosnącej rozpoznawalności produktu i wzrostów sprzedaży. W obecnym konkurencyjnym świecie otoczonym przez różnorodne media konsumenci stawiani są przed szerokim wyborem produktów i usług. Działania promocyjne bez kreatywnych nie będą miały wpływu na pożądane reakcje grupy docelowej. Jak tworzyć kreatywne reklamy, które będą się wyróżniać, intrygować, a jednocześnie sprzedawać? Tu niezbędna jest dopracowana strategia kreatywna.

Co to jest strategia kreatywna?

Znacząca i treściwa reklama bazuje na jednym kluczowym elemencie, jakim jest kreatywność. Big Idea to znacznie więcej niż samo chwytliwe hasło reklamowe, to cały koncept kreatywnej reklamy lub cyklu, key visual i przemyślana strategia, która przyniesie rozpoznawalność i zwiększy sprzedaż marki.

Twórcza komunikacja to klucz do sukcesu marketingowego. Jef I. Richards, profesor Wydziału Reklamy i Public Relations na jednym z uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, powiedział kiedyś, że ‘Kreacja bez strategii nazywa się „sztuką”. Za to kreatywna strategia nazywa się „reklamą”’. Dodał też, że wysoka ocena kreatywnych i innowacyjnych kampanii reklamowych przez różne media zachęca agencje reklamowe do wychodzenia poza standardowo stosowane normy: np. porzucanie tradycyjnego środowiska pracy na rzecz zupełnie niepowtarzalnego miejsca, które poprzez odpowiedni wystrój, dobór elementów w biurze czy zajęcia organizowane poza biurem będą sprzyjać tworzeniu strategii kreatywnej. Zapewni to świeżość i wychodzenie poza schematy, co prowadzi do eksperymentów i zaskakujących rezultatów, niezbędnych w branży reklamowej.

Kreatywność jest subiektywnym określeniem. Z uwagi na indywidualność myślenia i różnorodność opinii co do określenia ‘twórczy’, trudno dokładnie sprecyzować, czy dane działanie zdefiniować mianem kreatywnego, czy nie. Jednak z pewnością w kręgu znaczeniowym ‘kreatywność’ znajdą się wyobraźnia i innowacyjność, napędzane praktyką, umiejętnościami i dyscypliną. Kreatywność, zwłaszcza w odniesieniu do strategii kreatywnej w branży reklamowej, to wytworzenie czegoś oryginalnego i wartościowego. To cały zestaw pomysłów, które tworzą narrację, opowiadają historię w taki sposób, że zapadają one w pamięć. W strategii kreatywnej konieczne są niebanalne rozwiązania, poczucie humoru, lekkość. Nie można jednak zapominać, że produkt czy usługa mają określoną grupę docelową, do której trzeba dopasować komunikat i dobrać odpowiednie kanały komunikacji. Podsumowując, strategia kreatywna w reklamie to proces twórczy, którego celem jest wykreowanie treści reklamy – głównej idei, narracji, komunikatu oraz sposobu prezentacji kampanii reklamowej.

Co to jest Big Idea?

Big Idea to główny koncept strategii kreatywnej, dominujący motyw kampanii reklamowej. O reklamach mówi się, że niektóre z nich są skuteczne, bo są kreatywne. Inne zaś są kreatywne, bo są skuteczne. Istnieje też trzecia grupa reklam, które nie są ani twórcze, ani skuteczne. Tak więc w obszarze reklamy kreatywna komunikacja to „być albo nie być”, zaś dla agencji reklamowej to jeden z powodów wyboru agencji przez reklamodawcę. Specjaliści z agencji reklamowych cały czas muszą koncentrować się na tym, jak tworzyć kreatywne reklamy i wdrażać innowacyjne sposoby na przyciąganie oraz utrzymanie klienta.

Uczeni z dziedziny psychologii definiują kreatywność jako połączenie wiedzy, twórczego myślenia i motywacji, gdzie twórcze myślenie to umiejętność elastycznego podejścia do problemu przez ludzi obdarzonych wyobraźnią, a motywacja to odpowiednik pasji i zainteresowania pracą. Jako że rynek przepełniony jest produktami konkurencyjnymi, pod wieloma względami dzisiejszy konsument nie jest związany z jedną marką. Często to impuls i chwila decydują o tym, który produkt ostatecznie wyląduje w koszyku. Dla firmy przetrwanie w świecie biznesu to stały patronat konsumentów. Dlatego reklamodawcy bardziej niż kiedykolwiek muszą korzystać ze strategii kreatywnej w reklamie jako głównych narzędzi, szczególnie gdy zauważalny jest spadek lojalności względem marki.

Jakie miejsce zajmuje strategia kreatywna marketingu firmy?

Wszelkie działania marketingowe powinny opierać się na danych i statystykach konkretnego biznesu. Co to oznacza w praktyce? Strategia kreatywna i medialna to plan działania, który opracowany jest zgodnie z profilem marki i bazuje na danych wyciągniętych z audytu, Google Analyticsa czy Facebooka Managera. Bez odpowiednio dopasowanej strategii trudno mówić o dobrym wypromowaniu produktu, rozpoznawalności marki czy satysfakcjonujących wynikach sprzedaży.

Dlaczego strategia kreatywna i medialna jest tak ważna? Bez niej nawet najlepszy produkt nie ma szans, żeby zostać zauważonym i żeby się sprzedawał. To nie dotyczy tylko ustawienia reklamy w Google Ads czy w Facebook Managerze. To opracowanie ogólnego sposobu i kanałów promocji z zakresu SEO, PR, Social Mediów, Mailingu czy reklamy stacjonarnej. W ciągu ostatnich kilku lat możemy obserwować niesamowity skok branży e-commerce, dla której digital marketing to podstawa wyróżnienia się na tak dynamicznie rozwijającym się rynku. Dobrze opracowana strategia kreatywna w reklamie to skuteczny balans między przyciąganiem i utrzymaniem się w uwadze i pamięci klienta oraz sprzedawaniem. Kreatywna kampania reklamowa to coraz częściej promowanie emocji czy stylu życia niż zachęcanie do produktu lub marki przez jego/jej najlepsze cechy lub cenę.

Kiedy powinna zostać opracowana kreatywna strategia?

Strategia kreatywna i medialna powinna zostać opracowana, zanim podejmie się jakiekolwiek działania marketingowe, czyli wraz ze startem biznesu czy marki. Nie jest to także proces jednorazowy – kreatywne reklamy powinny być opracowywane pod konkretny sezon, a strategia kreatywna aktualizowana raz na rok lub raz na 3 lata. Może także uwzględniać rebranding, jeśli biznes ma już długą historię i wiele zmieniło się w trendach, zachowaniach konsumentów czy designie. Długotrwałe spadki w sprzedaży, brak perspektywy dalszego rozwoju firmy czy nieudane próby docierania do nowych klientów to także świetny moment na opracowanie nowej strategii kreatywnej, która odświeży wizerunek firmy działającej od wielu lat.

Jaki cel realizuje strategia kreatywna i jak tworzyć skuteczne kreatywne reklamy?

Zespół specjalistów, którzy opracowują strategie kreatywne i medialne, powinien mieć jasno zdefiniowane cele nie tylko kreatywnych reklam, ale również samego biznesu czy produktu. Opracowanie nowej strategii to złożony proces, który zazwyczaj angażuje doświadczonego stratega, copywriterów, grafików, specjalistów od reklam Google i w social mediach. Cele strategii kreatywnej powinny współgrać ze strategią rozwoju biznesu, ale także odnosić się do bieżących zmian w marce związanych, np. z pojawieniem się nowej linii produktów, rebrandingiem itp. Kreatywne reklamy są najczęściej opracowywane na bazie analizy biznesu klienta, a także badania konkurencji. Takie działanie ma na celu wyeliminowanie niespójnych przypadkowych konceptów, które mogą być chwilowo chwytliwe, ale nie pokryją się z wizerunkiem czy duchem marki. W momencie, gdy budżet na taką reklamę zostanie wydany, zakończy się też sprzedaż. Dlatego tak ważne jest, aby inwestowanie w kreatywne reklamy miało długoterminową strategię, która bazuje na storytellingu, motywach kojarzonych z marką czy cyklach promocyjnych angażujących znanych influencerów lub na sezonowych promocjach.

Strategia kreatywna krok po kroku

  1. Analiza statystyk, wyników sprzedaży, ogólnego know-how i DNA marki – jej misji, celów, wizerunku, a także research konkurencji
  2. Opracowanie wstępnego projektu przez strategów i marketingowców
  3. Burza mózgów zespołu kreatywnego
  4. Zlecenie dopracowania kreatywnej reklamy copywriterom i grafikom
  5. Key visual i opisana strategia kreatywna ląduje u klienta do wstępnej oceny

Koncepcje kreatywne kampanii marketingowych, czyli nieszablonowe kreatywne reklamy

Obszar kreatywnych reklam to wciąż także standardowe media i przestrzeń publiczna, czyli przystanki autobusowe czy bilbordy. W przypadku, gdy target danego biznesu jest szeroki, warto w kreatywnej strategii łączyć różne ścieżki komunikacji i nośniki reklam. Najskuteczniejsze reklamy zapadają w pamięć dzięki świetnej stronie wizualnej, wciągającemu storytellingu, błyskotliwemu poczuciu humoru czy wpadającej w ucho warstwie muzycznej. Historia kreatywnej reklamy zna przykłady tekstów, które na stałe zagościły w języku potocznym, to samo dotyczy motywów i bohaterów-maskotek konkretnej marki. W dobie tak zagęszczonego obszaru reklamowego, zarówno w świecie rzeczywistym, jak i digital, dobrze, aby strategia kreatywna poza celem sprzedażowym, zabierała także głos w ważnych tematach, jak chociażby ostatnie kampanie reklamowe marki Yes Jestem Kobietą i wizerunku kobiet także jako matek karmiącym. Rosnąca dyskusja wobec karmienia piersią i wizerunku znanych kobiet ze świata mediów czy kultury to również efekt świetnej strategii, która nie tyle przyczynia się do sprzedaży konkretnej linii biżuterii, ale niesamowicie zyskuje PR-owo. W takim momencie marka biżuterii staje się symbolem kampanii społecznej, która upowszechnia i nagłaśnia ważną dyskusję. Do świetnych strategii kreatywnych można zaliczyć również promowanie nowych albumów młodego pokolenia muzyków. Do historii przeszła już akcja Dawida Podsiadło, który swój album „Małomiasteczkowy” sprzedawał osobiście w kiosku ruchu ustawionym pod Pałacem Kultury w Warszawie. Warto w tym momencie wspomnieć także o świetnej strategii kreatywnej i o kreatywnych reklamach z obszaru real time marketingu, które od lat obserwujemy w działaniach IKEA. Real time marketing odnosi się do bezpośredniego reagowania na bieżące wydarzenia w popkulturze, mediach, które ujmuje w błyskotliwy sposób i pojawia się niemalże natychmiast po nagłośnieniu newsów w mediach.

Strategia kreatywna to na pewno klucz do sukcesu rozwoju firmy, skuteczny sposób na wzrost rozpoznawalności marki i sprzedaż. To już nie tylko informacja o promocji i zachęcającej cenie, to coraz częściej także ważny głos pokolenia czy odważne wychodzenie do społeczeństwa z tematami tabu. To także błyskotliwość, wzruszenia i głęboka myśl przewodnia.

Jako BE Media zajmujemy się kompleksową obsługą i realizacją kampanii reklamowych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu doskonale wiemy, gdzie szukać Twoich potencjalnych klientów i jakich środków użyć, by osiągnąć zamierzony cel. Opracujemy i stworzymy dla Ciebie najlepszą kreatywną strategię reklamową, którą następnie wdrożymy i zrealizujemy, dbając przy tym o najmniejszy szczegół.

BE Media

Zajmujemy się kompleksową obsługą i realizacją kampanii reklamowych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu doskonale wiemy, gdzie szukać Twoich potencjalnych klientów i jakich środków użyć, by osiągnąć zamierzony cel. Opracujemy i stworzymy dla Ciebie najlepszą koncepcję reklamową, którą następnie wdrożymy i zrealizujemy, dbając przy tym o najmniejszy szczegół.