Bmedia - ładowanieBmedia - ładowanie

Cechy skutecznej reklamy zewnętrznej

Reklama zewnętrzna posiada skuteczną moc, o ile zadbamy o projekt i odpowiednią ekspozycję


Reklama zewnętrzna posiada skuteczną moc, o ile zadbamy o projekt i odpowiednią ekspozycję

Reklama zewnętrzna w dzisiejszym świecie odgrywa rolę niezwykle znaczącą, przede wszystkim ze względu na dużą skalę dotarcia. Jako, że tysiące konsumentów codziennie ogląda i zapamiętuj prezentowane przekazy na różnego rodzaju nośnikach zewnętrznych, reklama staje się fizycznym znacznikiem w eksponowaniu firmy i produktu: przyciąga uwagę konsumentów, tworzy niezapomniane wrażenia, skłania do myślenia.

Aby reklamy były skuteczne, muszą być zarówno znaczące, jak i łączyć się z odbiorcami, czyli być odpowiednio zaprojektowane i wyeksponowane.

  1. Prosty układ i krótki tekst

Prostota przekazu, gdzie mniej znaczy więcej, to podstawowa zasada OOH i DOOH. Reklama powinna być krótka, jasna, oparta na jednym pomyśle, bez względu na to czy posiada formę statyczną (OOH) czy multimedialną (DOOH). Wiadomość jest możliwa do zapamiętania, gdy jest wyraźna i  łatwa do odczytania, zarówno z bliska, jak i z daleka.

Tekst reklamowy powinien zawierać krótkie, proste słowa, by można je było szybko zrozumieć i przetworzyć. Treść lepiej zredagować tak, by pomijać interpunkcję (co eliminuje niebezpieczeństwo dwuznaczności przy jej odbiorze). Sprawdzona w reklamie zewnętrznej zasada to reguła 7 słów lub mniej, czyli tyle ile odbiorca będący w ruchu jest w stanie przeczytać w ciągu 5-10 sekund przeciętnego kontaktu z reklamą. W przypadku reklamy na środkach transportu warto dodatkowo wziąć pod uwagę wpływ nocnego podświetlenia na widoczność tekstu (wieczorem, gdy tylna część autobusu jest podświetlona, reklama często „znika” i mamy, żartobliwie ujmując, „czeski film”, bo nikt nic nie wie).

Przykład 1: Spot przygotowany przez agencję BE Media – reklama Septogard w sieci TV Pharma. Prosty układ i zrozumiały, łatwy do zapamiętania tekst.

2. Właściwy rozmiar czcionki i widoczny produkt/logo

Jeśli reklama ma być widoczna z jak największej odległości, słowa muszą być napisane wyraźną i łatwą do odczytania czcionką (należy unikać zbyt ozdobnych i „powyginanych” krojów pisma). Najlepiej sprawdza się font prosty, pogrubiony, bezszeryfowy. Widoczność można zwiększyć dzięki zacienieniu i odstępom między literami/słowami/wierszami.

Logo to bez wątpienia istotny element, jednak między nim a obrazem musi istnieć równowaga. Najmniejsze logo (by było widoczne i rozpoznawalne) to zwykle 1/8 rozmiaru planszy reklamowej.

Przykład 2: Kampania reklamowa dla szkoły British Council emitowana w biurowcach – wyraźna  i łatwa do odczytania czcionka hasła reklamowego, właściwa proporcja Logo. Kampania realizowana przez agencję BE Media.

3. Mocne, kontrastujące barwy

Obraz będzie czytelny (i przykuwający wzrok), jeśli zastosuje się mocno kontrastujące barwy (wyblakła kolorystyka nie przyciągnie uwagi). Dobrym wyborem będą kolory: czarny i biały w połączeniu z innym żywym/jaskrawym odcieniem oraz kolory podstawowe: czerwony, żółty, niebieski, które nawet w sztuce i architekturze są uwarunkowane historycznie, natomiast brązów, odcieni ziemi i pasteli lepiej unikać.

Przykład 3: Kampania reklamowa dla GoodYear,  realizowana w sieci TV MediaExpert przez agencję BE Media. Uwagę zwracają mocne, kontrastujące kolory na spocie reklamowym.

4. Dobrze rozplanowany układ

Tło musi być proste i nie kolidować z obrazem/tekstem/logo (bo to one mają „królować”). Powinno się dobrze rozplanować układ: nie zostawiać zbyt dużo wolnego miejsca, a puste przestrzenie lepiej zapełnić powiększoną czcionką, obrazem czy logo.

Nie należy przesadzać z ilością obrazów – jeden duży element skuteczniej przyciągnie uwagę odbiorcy, niż zbyt liczne/rozproszone przedmioty. By zaakcentować przedmiot, warto go powiększyć (szczególnie ten mały). W przypadku nośników digital signage, i tych znajdujących się w środku (Point of wait, Point of transit, Point of sale), i tych na zewnątrz, można zastosować spot telewizyjny, jednak przy założeniu, że obraz/tekst i tak jest najważniejszy.

Przykład 4:  Kampania reklamowa wody Muszynianka w środkach transportu miejskiego – reklamowany element maksymalnie powiększony, kontrastowo zaakcentowana nazwa marki. Realizacja – agencja BE Media.

5. Wezwanie do działania – Call To Action

Warto przyjrzeć się dokładnie reklamie i wcielić przez chwilę w rolę docelowego odbiorcy: czy wezwanie do działania jest widoczne?, czy podane są niezbędne informacje, by na nie odpowiedzieć?, czy komunikat wzbudza zaciekawienie/zaangażowanie?, czy przekaz działa na moje emocje?, czy reklama produktu/oferty jawi się jako konkurencyjna?, czy wiem jak się z firmą skontaktować (o ile to konieczne)? Jeśli nie, z pewnością coś tu nie gra i trzeba jak najszybciej wprowadzić korektę.

Przykład 5: Kampania Coventry University – bezpośrednie wezwanie do działania ‘Get a UK degree in Poland’. Na zdjęciach kreacja kampanii na autobusach i  paczkomatach. Realizacja i projekt – agencja BE Media.

Reklama zewnętrzna to sektor, który nie tylko ciągle się rozwija, ale też potrafi zaangażować i wpływać na ogromną rzeszę odbiorców – jeśli tylko ma ku temu możliwości.  Wyblakły kolor komunikatu, nieczytelny tekst, niewidoczna wiadomość spowodują, że reklama na pewno skuteczna nie będzie. Warto więc się upewnić czy w pełni wykorzystujemy potencjał przysługujący reklamie zewnętrznej, czy też emitowany przekaz to tylko chaotyczny obraz bez składu i ładu, który zamiast zatrzymać uwagę, jedynie denerwuje i rozprasza konsumenta. W razie pytań czy konsultacji zapraszamy do BE Media,  czasem drobne szczegóły mogą uratować Twoją kampanię reklamową, a my z wielką chęcią pomożemy;-).

Joanna Pełech - Mikulska

Charyzmatyczna manager działu kreatywno-klienckiego agencji BE Media. Absolwentka ekonomii, politologii oraz zarządzania. Autorka wielu publikacji z zakresu reklamy, marketingu oraz perswazji w komunikacji. Od zawsze związana z marketingiem, a przede wszystkim z kreatywną reklamą zewnętrzną. Pierwsze kroki zawodowe stawiała w działach marketingu w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbywała 2 letni staż absolwencki. Po powrocie do Polski pracowała w polskim oddziale amerykańskiej firmy technologicznej, gdzie odpowiedzialna była za bieżące kontakty firmy z polskimi mediami i kluczowymi partnerami handlowymi. Autorka tekstów oraz podróżniczka z zamiłowaniem do śpiewu, która hołduje zasadzie, że do sukcesu nie ma drogi na skróty.