Bmedia - ładowanieBmedia - ładowanie

Efektywna kampania reklamowa

Efektywna kampania reklamowa


Efektywna kampania reklamowa

Gdyby zapytać jaki jest cel każdej marki, odpowiedź byłaby jednoznaczna: zwrócić uwagę konsumenta na produkty i zachęcić do ich korzystania (nabycia). By tak się stało, potencjalny nabywca musi dowiedzieć się o istnieniu proponowanych towarów czy usług. Najlepszym na to sposobem jest skuteczny komunikat pozwalający odbiorcom poznać ofertę danej firmy. Ów skuteczny komunikat to nic innego jak znana od tysięcy lat reklama, która informuje, przyciąga uwagę, przekonuje i zachęca do zakupu. Reklama jednak, by spełnić oczekiwania reklamodawcy, musi być skuteczna. Tu warto się zatrzymać i zadać sobie pytanie: kiedy i dlaczego reklama nie jest skuteczna?

Celem każdej marki jest efektywna kampania reklamowa. Efektywna, czyli taka która nie dość, że poinformuje, wyedukuje, przypomni o swoim produkcie, to jeszcze skłoni do zakupu. Ten unikalny rodzaj komunikacji z konsumentem nie zawsze jednak spełnia oczekiwania, zarówno nadawcy (reklamodawcy), jak i odbiorcy (klienta).

Ostatnio jadąc tramwajem przysłuchiwałam się rozmowie dwóch uczniów. Żywo dyskutowali o tym dlaczego nie oni, lecz ich koleżanka wygrała wybory do samorządu szkolnego. Są przecież lubiani, też zaprezentowali swój program przed klasą, wysłali na Messengera info do kolegów (i to nawet o zabawnej treści). Naprawdę podjęli wysiłek, by przekonać do siebie „szkolnych wyborców”. A ona? Powiesiła kilka plakatów w holu szkoły, których pewnie nikt nie czytał i które każdy tylko mijał, a na których przygotowanie musiała wydać pieniądze… W tym momencie, bezwiednie, pojawiła się u mnie odpowiedź na ich „bolączki”: żeby reklama odniosła sukces, musi współpracować i współgrać z innymi narzędziami marketingowymi i elementami biznesowymi. Potem zaczęłam ich strategię „rozbierać” na części pierwsze. Owszem, uczniowie podjęli nieformalną – bezpośrednią i pośrednią – komunikację z odbiorcami (wysłali komunikat do odbiorców, wykorzystali media społecznościowe, wpływali na zmysły potencjalnych klientów poprzez zabawny przekaz), jednak zapomnieli o formalnym wymiarze komunikacji, takim jak zaplanowane działania marketingowe w formie reklamy widocznej dla większości konsumentów. Co więcej, wydawało im się, że cały marketing może odbywać się online (co jest powszechnym podejściem w dzisiejszym świecie), lecz zignorowali skuteczną strategię, jaką jest reklama OOH (a którą z powodzeniem wykorzystała ich rywalka).

Pozornie błaha sytuacja uczniowska stała się przyczynkiem do próby sformułowania odpowiedzi na pytanie: co zrobić, żeby reklama była skuteczna. Okazuje się, że efektywna kampania reklamowa musi opierać się na różnych działaniach promujących markę oraz różnych strategiach przekazu, w tym poprzez TV, Internet, prasa oraz reklama zewnętrzna (OOH) i radiowa. Co więcej, poza tym, że reklama musi być wiarygodna, niepowtarzalna i zapadająca w pamięć, powinna też być widoczna i dostępna dla szerokiego grona odbiorców. Ten warunek idealnie spełnia reklama zewnętrzna. Szeroki zasięg tej reklamy, związany przede wszystkim z jej lokalizacją sprawia, że jest oglądana codziennie przez całą rzeszę odbiorców. Ponadto OOH zawiera w sobie najważniejszy element zapamiętywania reklamy, to jest ustaloną częstotliwość emisji komunikatu. Nie posiada tego żaden inny nośnik przekazu. Co więcej, ciekawa szata graficzna reklamy zewnętrznej, ruchome obrazy i nasycenie kolorów dodatkowo przyciągają wzrok odbiorcy i wywołują efekt WOW, czyli tę pozytywną reakcję wynikającą z miłego zaskoczenia. To sprawia, że klienci na długo zapamiętują widziane obrazy, szczególnie, że obcują z nimi cały czas i codziennie – reklamy zewnętrznej  nie mogą wyłączyć, tak jak w przypadku telewizora, pominąć – co często robią korzystając z Internetu ani zmieniać kanałów, jak w radiu. Niezaprzeczalnie reklama OOH zyskuje i ma przewagę nad innymi środkami przekazu w odniesieniu do dotarcia do ściśle określonej grupy docelowej: do osób aktywnych zawodowo i pracowników korporacji (biurowce typu A w Warszawie), do osób podróżujących (nośniki w środkach komunikacji, na dworcach, lotniskach), do czynnych zakupowiczów (reklama w sklepach lub paczkomatach), do młodych aktywnych osób (jak w przypadku TV Student), do pacjentów (TV Pharma premium)…

Rozwiązania proponowane przez BE Media to szczególnie szerokie spectrum możliwości dla reklamodawców i bardzo istotny element przy planowaniu skutecznej strategii reklamowej, zwłaszcza, że dzisiejsza reklama zewnętrzna to zróżnicowana mieszanka nie tylko billboardów, ale i małej architektury, transportu i mediów w konkretnym, wybranym przez klienta, miejscu.

Gdyby udzielić odpowiedzi na pytanie jakie działania podejmować, by reklama była skuteczna, można by to określić jednym słowem: ZINTEGROWANE, czyli wykorzystanie najważniejszych środków przekazu. W dzisiejszych czasach sama telewizja czy Internet to za mało, zwłaszcza, że ludzie chętnie wychodzą i spędzają czas poza domem. Marki, by uzyskać efektywność reklamową muszą tak zaplanować budżet reklamowy, by zadbać o całość przekazu. Jego nierozerwalną składową jest kreatywna reklama zewnętrzna, która idealnie wpisuje się w rozwiązania proponowane przez BE Media (jako OOH ze ściśle określoną grupą docelową).

Zapraszamy do efektywnej współpracy.

Joanna Pełech-Mikulska

Charyzmatyczna manager działu kreatywno-klienckiego agencji BE Media. Absolwentka ekonomii, politologii oraz zarządzania. Autorka wielu publikacji z zakresu reklamy, marketingu oraz perswazji w komunikacji. Od zawsze związana z marketingiem, a przede wszystkim z kreatywną reklamą zewnętrzną. Pierwsze kroki zawodowe stawiała w działach marketingu w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbywała 2 letni staż absolwencki. Po powrocie do Polski pracowała w polskim oddziale amerykańskiej firmy technologicznej, gdzie odpowiedzialna była za bieżące kontakty firmy z polskimi mediami i kluczowymi partnerami handlowymi. Autorka tekstów oraz podróżniczka z zamiłowaniem do śpiewu, która hołduje zasadzie, że do sukcesu nie ma drogi na skróty.